JAK SPRÁVNĚ POTŘÁST RUKOU

Nový rok, nové možnosti, nová setkání a s nimi jde ruku v ruce 16. nejpoužívanější neverbální signál ze 450, kterým demonstrujeme důvěru – a to správné potřesení ruky.
Věděli jste, že na základě výzkumu emeritního profesora psychologie Alberta Mehrabiana,že první dojem z člověka, se kterým se seznámíme, si vytvoříme během 30 vteřin z těchto tří vjemů:
  • 55 % vychází z toho, co má daný člověk na sobě
  • 38 % z toho, jak se prezentuje, z řeči těla a tónu hlasu
  • 7 % z toho, co říká
Z uvedených skutečností nám tedy jednoznačně vyplývá, že podání ruky jako jeden z primárních projevů řeči těla, hraje pro náš životní úspěch klíčovou roli. Ruku přeci podáváme téměř každý den a to hned několikrát. Zdravíme kamarády, známé, kolegy v práci své hosty i obchodní partnery. Takže je jistě na místě, vědět jak na to. Kdo podává ruku první, jak dlouho a kolikrát potřást, jak se při tom tvářit. Na to a mnohem víc najdete odpověď, pokud se rozhodnete dočíst celý tento blok. 


Kdo podává ruku první

Mějte na paměti, že každé setkání, pracovní nebo společenské představování začíná a končí potřesením rukou. První nabídne ruku ten, kdo má z hlediska společenské významnosti přednost. Není-li velký rozdíl ve věku mezi osobami stejného pohlaví, je jedno kdo nabídne ruku dříve. Pokud se potkají dva páry, nejdříve si podají ruku ženy, pak ji obě podají pánům a nakonec si stisknou ruku pánové. Pamatujte na to, že povinností druhého není nabídku opětovat, je to pouze jeho volba. Především u žen je jen na nich, zda muži ruku nabídnou, nebo si zachovají raději jistý odstup.


Jak na to

Člověk, který podá ruku jako první, je ve výhodě – ukazuje, že má nad situací kontrolu a přebírá iniciativu. Žena, která natáhne ruku první, předejde jakémukoli váhání. Při podání ruky se dívejte druhému do očí, usmívejte se a řekněte např.: „Je velmi milé se s vámi setkat, paní Nová“. Stisk by měl trvat cca 2-5 sekund. Dávejte pozor i na to, co v daný moment dělá Vaše levá ruka. V ideálním případě by měla být uvolněná, ne zaťatá a v žádném případě schovaná v kapse. Dominantní člověk podává ruku dlaní dolu, spojenecky smýšlející osoba podá ruku tak, že jeho dlaň je ve vertikální poloze. Dlaň osoby, která je ochotná se podřídit vůli druhého, směřuje nahoru. Jestliže něco držíme v pravé ruce, dáme to do levé a v případě, že to není možné, podáváme levou ruku s omluvou. Ruku při podání nezvedáme až po hruď a nekýváme s ní ze strany na stranu. Není vkusné použít k podávání ruky obou dlaní, i když u blízkých lidí to není prohřeškem.


Co nedělat

Netiskněte ruku při potřesení ani příliš pevně ani nevýrazně tzv. jak leklá ryba. Zvláště velkým prohřeškem je držet nepřiměřeně dlouho ruku dámy. Při podání ruky se neklaníme. Dáme si pozor, aby naše ruka nebyla vlhká od potu, raději si ji předem utřeme do kapesníčku. Pokud blahopřejeme lidem stojícím v řadě, koukáme se vždy do očí tomu komu právě gratulujeme podáním ruky, nikdy ne na osobu následující. Nepodáváme ruku personálu, pokud s nimi nejsme přátelé a
nepodáváme ruku ani ve chvíli, když protějšek právě jí.


Podání ruky napříč kontinenty

Ve většině evropských států si lidé potřesou rukou, i když se dobře znají. Není výjimkou potřást si rukou při každém setkání a loučení, a to dokonce i několikrát denně se stejnou osobou. V Indii, na Středním východě i v Asii si lidé drží ruku, i poté co si vzájemně potřásli. V Japonsku je tento typ kontaktu považován za nezdvořilý a nahrazuje ho úklon. Hloubka úklonu ukazuje hloubku vzájemného respektu obou. V UK, USA, Německu i na Novém Zélandu se toto gesto používá při setkání i loučení. Pokud se ale dva lidé spolu dobře znají, mohou tento rituál vynechat.



_ _ _



THE CORRET HANDSHAKE


A new year brings new possibilities, new encounters and goes hand in hand with the 16th most used non-verbal signal out of 450, by which we demonstrate confidence, and that is a proper handshake.
Did you know that, based on research by emeritus psychology professor Albert Mehrabian, we create our first impression of a person we meet in 30 seconds from the following three indicators:
  • 55 % based on what the person is wearing,
  • 38 % based on how that person presents themselves – body language, tone of voice,
  • 7 % based on what they say?


It’s clear from these facts that shaking hands, as one of the primary manifestations of body language, plays a key role in our success in life. 

We hold out our hand almost every day, after all, usually several times. We greet friends, acquaintances, colleagues at work, our guests and business partners. So, it is certainly worth knowing how to go about it. This blog will clarify questions like who holds out their hand first, how long and how many times to shake, the best expression to have while doing so, and more.


Who holds out his/her hand first?

Keep in mind that every meeting and business or social introduction begins and ends with a handshake. The first one to offer a hand should be the person who has priority in terms of social hierarchy.
If there is no big age difference between persons of the same sex, it does not matter who offers their hand first. If two couples meet, the ladies are the first to shake hands, then both ladies shake the hand of the gentlemen, and finally the gentlemen shake hands. Remember that it is not the other person’s duty to return the offer of a handshake, it is his/her choice. Especially for women, it is solely up to them whether they offer a man their hand or prefer to maintain a certain distance.


How to do it

The first person to offer to shake hands has the advantage – they are showing that they have control of the situation and are taking the initiative. A lady who reaches out first, avoids any kind of hesitation. When shaking hands, look into each other's eyes, smile, and say, for example: “It's very nice to meet you, Mrs. New.” The grip should last about 2-5 seconds. Be aware of what your left hand is doing at the same time. Ideally, it should be relaxed, not clenched and definitely never hidden in your pocket. The dominant person shakes his hand palm down, a friendly person of equal status shakes their hand so that his palm is in a vertical position. The palm of the person willing to obey the will of the other is angled upwards. If you’re holding something in your right hand, put it in the left hand, and if that is not possible, shake with your left hand along with an apology.


What not to do 

When shaking hands, we do not press too firmly or, on the contrary, too lightly – in what is a so-called dead fish handshake. A particularly serious offense is to hold the hand of a lady for too long. Europeans and Americans do not bow when shaking hands. Be careful that your hand is not damp from sweat – it is preferred to wipe it in a handkerchief beforehand. 
When sharing handshakes with people lined up to give their congratulations, always look into the eyes of the person you are congratulating, never the next person. Do not shake the hands of staff unless you are friends with them, nor offer your hand to anyone who is eating at the moment. 
When holding out your hand for someone to shake, do not lift it up to the chest or swing it from side to side. It is not tasteful to shake hands with both hands, although this is not a faux pas among those close to each other.


Shaking hands across the continents

In most European countries, people shake hands even if they know each other well. It's not unusual to shake hands every time you both meet and when you say goodbye, even several times a day with the same person. In India, the Middle East, and Asia, people hold their hands even after having shaken hands. In Japan, this type of contact is considered rude and replaced by a bow. The depth of the bow indicates the depth of mutual respect. In the UK, the US, Germany, and New Zealand, this gesture is used both for meetings and parting. But if two people know each other well, they can skip this ritual. It is also interesting that the French and the Germans shake at most 1-2 times, the British 3-5 times, while Americans 5-7 times.


So, bon voyage, and let everyone you meet on your travels know that Czechs are aware of what is right and proper.

Comments